Recenze Lenovo Yoga S740 – ideální notebook na práci i hraní her
U nabídky notebooků se displej většinou raději neřeší a z papírových parametrů jen těžko poznáte, jak si ve skutečnosti povede. U Lenovo Yoga S740 se výrobce jako v jednom z mála případů chlubí, že koupí získáte také kvalitní displej s vysokým jasem a podporou HDR. K tomu si přičtěte šestijádrový Intel i7, herní grafickou kartu GTX 1650 Max-Q a slibné ozvučení.
Už podle těchto papírových parametrů jsem tušil, že Lenovo Yoga S740 by mohl být solidní univerzál s ambicí splnit tužby nejednoho profesionála či hráče. Ať už máte home office nebo chodíte do kanceláře, přes den by mohl posloužit jako kvalitní pracovní notebook, který zaujme na každé schůzce, přičemž po večerech se z něj může stát herní notebook servírující plynulé Full HD zážitky ve vysokých detailech. Jaké jsou moje dojmy po měsíci používání?
Technická specifikace
Recenzovaný Lenovo Yoga S740-15IRH byl testovaný v následující konfiguraci:
Procesor | Intel Core i7 9750H Coffee Lake |
Displej | 15,6″ LED, 1920 × 1080 IPS, lesklý |
Paměť | 16 GB DDR4 |
Grafická karta | GeForce GTX 1650 Max-Q 4GB |
Úložiště | M.2 SSD 1 TB |
Konektivita | WiFi 802.11ac, Bluetooth 5.0, 2× USB-C, 1× USB 3.2 Gen 2 |
OS | Windows 10 Home 64bit |
Hmotnost | 1,9 kg |
Rozměry | 357,14 × 233,54 × 19,95 mm |
Cena | 38 000 Kč |
Recenze Lenovo Yoga S740-15IRH – Design a zpracování
Zpracování notebooku Yoga S740 mě potěšilo prakticky ve všech směrech. Celokovové tělo se zaoblenými hranami je pevné a příjemné na dotek. Ke své velikosti je přitom poměrně lehké (1,9 kg) a také poměrně štíhlé, což mimochodem značí písmeno S v názvu. Povrch je vyvedený v matném a hladkém tmavě šedém provedení, jež zdobí v rohu decentní logo YOGA. Nějaké otisky na sebe nachytá, ale nejedná se o nic hrozného.
Víko se dá s trochou snahy otevřít jednou rukou, ale spíše budete používat obě, jelikož je v zavřeném stavu pant o něco tužší. Maximální úhel otevření je 180°, přičemž při manipulaci je dobré si dávat pozor, jelikož panty po otevření už tak tuhé nejsou a displej se snadněji pohne.
Po otevření na vás vykoukne lesklý 15″ displej s velice tenkými rámečky (11 mm) a klávesnice příjemná na dotek. Nad displejem můžeme najít webkameru s krytkou proti nechtěným zvědavcům a pod klávesnicí na pravé straně čtvercovou čtečku otisků prstů.
Na levé straně je umístěn nabíjecí konektor, vedle něhož jsou dvě diody pro stav baterie a indikátor spuštění notebooku. O něco dále pak leží sluchátkový jack.
Na pravé straně najdeme dva USB-C konektory (Thunderbolt 3) a jeden klasický USB 3.2 doplněné ještě o čtečku microSD karet. Tím výčet bohužel končí, ale musím se přiznat, že tento nedostatek mě vlastně vůbec nezasáhl, jelikož myš je připojena přes bluetooth a jeden USB port jsem využil maximálně pro dočasné připojení flash disku. Více mě zamrzela nepřítomnost čtečky SD karet, kterou využívám např. při kopírování fotek.
Na spodní zadní části notebooku a také v boční zadní části u pantu je pak přes celou délku výdech chlazení.
Recenze Lenovo Yoga S740-15IRH – Klávesnice a touchpad
Jak už je u notebooků Lenovo zvykem, i zde najdeme kvalitní klávesnici, na které se dá psát rychle a pohodlně. Klávesnice má pouze jednu úroveň jednobarevného bílého podsvícení, ale účel při večerním užívání bohatě splní. Co mě zde ještě potěšilo, je samostatně podsvícení kláves Num Lock a Caps Lock indikující jejich stav.
Rozložení klávesnice je standardní s numerickou klávesnicí, v jejíž horní části leží rychlé klávesy pro média. Na tomto místě jsem zvyklý na klávesy home, end, page up/down, které používám velice často, a pokud to má někdo podobně, může jako já využít jednoduchou aplikaci KeyTweak pro přemapování kláves. Standardně je jinak najdeme na šipkách se současným stiskem Fn klávesy.
Touchpad je přesný a patří k těm spolehlivějším, s jeho používáním jsem během celého měsíce neměl v podstatě žádné problémy.
Recenze Lenovo Yoga S740-15IRH – Displej
Velkým tahákem notebooku Yoga S740 je 15″ Full HD displej v lesklém provedení. Hned zkraje musím říct, že už první dojem a vlastně celá zkušenost s displejem byla jedna velká paráda. Pokud pátráte po tom, který notebook má kvalitní displej, rozhodně byste měli upřít pozornost právě na notebooky Lenovo Yoga, jelikož kombinací vysokého jasu a širokého barevného pokrytí si vás tento displej prostě získá.
Reálné barevné pokrytí displeje je 91 % sRGB (dle výrobce 100 %) a 58 % Adobe RGB, takže na své si přijdou jak grafici či fotografové, tak všichni ostatní, kteří se mohou kochat nádhernými a živými barvami. Barevná odchylka deltaE je 2,3 a spolu s vysokým průměrným jasem 450 nitů (dle výrobce 500) a hlubokým kontrastem patří ke špici nabídky.
Zprvu jsem měl trochu obavy z lesklého displeje, ty ale rychle rozptýlil vysoký jas, který odraz okolí snadno přebije. Vysoký jas je možné snížit až do téměř zhasnutého displeje, kdy je obrazovka okem sotva viditelná a jen lehce nad touto úrovní skvěle poslouží ve večerních hodinách, kdy nechcete rušit vaši drahou polovičku.
Jedinou slabinou displeje se nakonec ukázal backlight bleeding, lišící se ovšem kus od kusu a zrovna v mém případě jsem měl dvě snadno postřehnutelné šmouhy ve spodní části. O nic hrozného se ale nejedná, jelikož je tento neduh vidět pouze na dokonale černé obrazovce v temné místnosti.
Lenovo Yoga S740 můžete koupit např. na Alza.cz
Zkontrolovat cenuRecenze Lenovo Yoga S740-15IRH – Zvuk
Stereo reproduktory jsou k nalezení na spodní zaoblené straně v přední části a hrají velice slušně. Nelze samozřejmě čekat žádné výrazné basy, ale zvuk je čistý a příjemný na poslech. Oproti např. Thinkbooku, kde je zvuk plochý jako prkno se jedná o propastný rozdíl.
Recenze Lenovo Yoga S740-15IRH – Výbava a výkon
Šestijádrový Intel Core i7 9750H Coffee Lake je vybavený integrovanou grafikou UHD Graphics 630.
Grafická karta GeForce GTX 1650 ve verzi MaxQ má o přibližně 10 % menší výkon než čistá GTX 1650 a přibližně o 15 – 25 % menší výkon než předchozí generace GTX 1060. Výkon je v podstatě srovnatelný s identickou sestavou a např. herní výkon si můžete porovnat s libovolným žebříčkem. Ve zkratce ale mohu napsat, že si notebook bez problému poradí s libovolnou hrou ve Full HD ve vysokých detailech – oblíbený Zaklínač 3 nebo Assassin’s Creed Odyssey vám bude svištět na vysoké detaily při 60 fps. Ve 3D Mark 11 pak získal notebook bezmála 12 000 bodů.
Funkce Nvidia Optimus umožňuje přepínat mezi integrovanou grafikou UHD 630 a dedikovanou GTX 1650. Také díky tomu při běžných činnostech jako je kancelářská práce, brouzdání po internetu, přehrávání (4K) videa zůstávají chladiče vypnuté, případně jen lehounce ševelí.
Chlazení a hluk
Při vysoké dlouhodobé zátěži jako je hraní her, se v horní části nad klávesnici dokáže notebook slušně zahřát, pokud jej ale vzadu mírně podložíte, aby vzduch snadněji unikal, rázem se teplota šasi výrazně sníží na přijatelnou hodnotu.
Hluk z ventilátorů při hraní her je také na rozumné hranici (naměřeno 44 dB) a se zesílenými reproduktory jsem jej vlastně ani nevnímal. MSI Prestige či Asus ZenBook si se stejnou grafikou poradili o něco lépe, výsledek je ale přesto lepší než např. Dell XPS.
SSD úložiště
Yoga S740 dostala do výbavy 1 TB SSD Samsung PM981, což je skvělá zpráva hned ze dvou důvodů. Prvním je dostatek místa, který od 1 TB výše pokládám za komfortní úroveň. Druhým je vysoká rychlost, která dle CrystalDiskMark u sekvenčního čtení a zápisu dosahuje závratné hodnoty 2 GB/s.
Výsledky měření výkonu Lenovo Yoga S740-15IRH
Recenze Lenovo Yoga S740-15IRH – Výdrž baterie
Uvnitř těla se skrývá poměrně masivní baterie s kapacitou 69Wh. Výrobce slibuje až 14 hodin výdrže a až 80 % kapacity baterie za pouhou hodinu nabíjení. V reálném použití při běžné kancelářské práci, brouzdání na internetu se spuštěnou hudbou a staženým jasem jsem s výdrží dostal k 6 hodinám a 1 minutě, což je i tak slušný výsledek. Je jasné, že při maximálním jasu a náročnějších aplikacích se baterie vybije výrazně rychleji. Měřit výdrž při hraní her ani nemá smysl, jelikož to v praxi žádný soudný člověk zkoušet nebude.
Daň za herní grafiku a vyšší výkon je velká a těžká nabíječka (537 g). Pravděpodobně také díky tomu můžete zapomenout i na Power Delivery, jelikož ani monitor s 90W napájením vás nezachrání a bude nutné připojit nabíječku, což jsem si vyzkoušel např. na 27″ monitoru Dell UltraSharp U2720Q.
Co se nám líbí
- Vysoký výkon vhodný i pro hraní her ve Full HD
- Velké a rychlé SSD 1 TB
- Vynikající lesklý displej s vysokým jasem
- Pohodlná klávesnice a přesný touchpad
- Slušný zvuk
- Čtečka otisků prstů
- Kovové šasi a kvalitní zpracování
Co by se dalo zlepšit
- Pouze 1× USB-A port a 2× USB-C port
- Velká a těžká nabíječka
- Nelze nabíjet pomocí USB-C a je nutné sebou nosit nabíječku
Závěr
Lenovo Yoga S740 se nachází někde mezi modely IdeaPad na jedné straně a Dell XPS či HP Spectre na straně druhé a nabízí velice zajímavý poměr cena výkon. V přitažlivém těle s opravdu krásným a kvalitním displejem se skrývá výkonný hardware vhodný i na hraní her ve Full HD s vysokými detaily či velké a velice rychlé SSD. V akci dovede být chlazení o něco hlučnější a s vyššími teplotami než prémiovější segment, ale pořád se jedná o snesitelnou úroveň, kvůli které není potřeba výrazně připlácet za dražší konkurenci.
Příjemné jsou také detaily jako čtečka otisků prstů nebo krytka webkamery. Za největší nevýhodu tak pokládám pouze větší nabíječku, nemožnost notebook nabíjet pomocí USB-C kabelu či slabší portovou výbavu a chybějící čtečku SD karet. Když toto pominu, tak mohu notebook pouze vřele doporučit.
Lenovo Yoga S740 můžete koupit např. na Alza.cz
Zkontrolovat cenu
Komentáře
Příspěvek zatím nemá žádný komentář. Buďte první!
Napsat komentář