Recenze Honor 20 Pro – o fotoaparát jde až v první řadě
1 Recenze, Nejlepší mobilní telefony
Nejvyšší řada mobilů značky Honor, se jako většina ostatních výrobců soustředila na co nejlepší fotografické schopnosti. Jako již tradičně patří mezi nejlevnější vlajkové lodě, což z nich v kombinaci s kvalitním fotoaparátem může udělat ideální volbu.
V dnešní recenzi se podíváme na nejvyšší model Honor 20 Pro nesoucí mnoho společných vlastností s telefonem Honor 20. Kromě toho, že je vylepšená verze o půl milimetru tenčí, nabízí delší výdrž baterie a větší úložiště, je vybavena zejména vylepšeným fotoaparátem. Ten aktuálně patří k samotné špici, což dokazuje i hodnocení uznávané laboratoře DxOMark.
Jaký je smartphone s průstřelem v displeji a čtečkou otisků na boční straně?
Technická specifikace Honor 20 Pro
Displej | 6,26″ IPS 2340×1080 |
CPU | HiSilicon Kirin 980 8jádrový |
GPU | Mali-G76 |
RAM | 8 GB |
Úložiště | 256 GB |
Zadní fotoaparát | 48 Mpx (f/1,4) + 16 Mpx (f/2,2) + 8 Mpx (f/2,4) + 2 Mpx (f/2,4) OIS a EIS |
Přední fotoaparát | 32 Mpx |
Baterie | 4 000 mAh |
Konektivita | GPS, Glonass, NFC, LTE, USB-C, čtečka otisků, dual SIM |
OS | Android 9.0 Pie |
Recenze Honor 20 Pro – Design
Téměř celou přední stranu telefonu pokrývá displej s minimálním rámečkem pokrývající 91,7 % přední plochy. V horní části se nachází nenápadný reproduktor pod jehož mřížkou je na levé straně ukrytá notifikační dioda. Jediné, co narušuje plochu displeje, je průstřel pro selfie kameru v levém horním rohu o průměru 4,5 mm. Osobně si myslím, že v příští verzi se dočkáme spíše výsuvné selfie kamery, jako mají např. telefony Xiaomi Mi 9 nebo bude selfie kamera skrytá pod displejem.
Odemykání obličejem pomocí selfie kamery patří k tomu nejrychlejšímu, co je k mání. Další možností je samozřejmě použití čtečky otisků prstů. Ta je tentokrát na pravém boku telefonu pod tlačítkem hlasitosti a je uložena v mírném vykrojení jako součást zapínacího tlačítka. Její používání je velice rychlé, spolehlivé a odemykání lze nastavit buď na samotný dotek či při současném stisknutí spínacího tlačítka. Zejména druhý případ se hodí pro zamezení nechtěných odemknutí telefonu.
Na levé straně se nachází šuplík pro dvě SIM karty, zatímco spodní strana poprvé postrádá sluchátkový jack, kde najdeme jen nabíjecí USB-C konektor, mikrofon pro volání a reproduktor.
Na zadní straně se nachází soustava hned čtyř objektivů, z nichž tři z nich tvoří jeden celek, který poměrně dost vystupuje z těla telefonu. Aby se zamezilo jeho poškrábaní, je určitě vhodné zauvažovat o nějakém pouzdru. Další důvod je ten, že tělo telefonu v ruce neklouže, ale na stole nebo v kapse se to snadno může stát.
Honor 20 Pro je k dostání ve dvou barevných provedeních – Phantom Blue a Phantom Black. V obou případech telefon hází odlesky, jak jsme u Honoru zvyklí a působí to velice pěkným dojmem. U černé varianty se barva mění od černé přes náznaky modré po fialovou a u modré varianty se barva pohybuje kolem modrozeleného odstínu.
Honor 20 Pro můžete koupit např. na Alza.cz
Zkontrolovat cenuRecenze Honor 20 Pro – Displej
Displej Honor 20 Pro označovaný výrobcem jako FullView má úhlopříčku 6,26″ a rozlišení 2340×1080, z čehož vychází jemnost displeje 412 ppi. Díky jeho téměř bezrámečkovému designu zaujímá na přední straně 91,7% plochy a jak už bylo řečeno, jeho celistvost narušuje pouze průstřel pro přední fotoaparát.
Je trochu škoda, že Honor nesáhl po OLED jak je tomu u vlajkových lodí poslední dobou zvykem. Konkrétně Xiaomi Mi 9 či OnePlus 7 Pro se oba mohou pochlubit AMOLEDy, ale třeba se u příštího modelu dočkáme a po vzoru Huawei P30 Pro budou OLEDy vybaveny i telefony Honor. Použitý IPS displej je nicméně krásný a má slušnou kvalitu obrazu.
Maximální jas se dokáže v automatickém režimu vyšplhat až na 500 nitů, což není nejvyšší hodnota, s jakou jsem se kdy setkal, ale přesto si bohatě poradí s čitelností za jasného slunečného dne.
Recenze Honor 20 Pro – Výkon
Po výkonnostní stránce je to trochu nuda, jelikož má nejlepší Honor tradičně i nejlepší aktuální čip, jakým Huawei disponuje a můžeme se s ním setkat i u Mate 20 Pro nebo P30 Pro. Tím je nyní Kirin 980, který na konkurenční Snapdragon 855 jen malinko ztrácí.
Pro připomenutí, osmijádrový Kirin 980, vyrobený 7nm procesem, se skládá z dvojice jader Cortex-A76 (2,6 GHz) dále dvojice jader Cortex-A76 (1,92 GHz) a čtveřice jader Cortex-A55 (1,8 GHz).
Při testování v benchmarku AnTuTu telefon získal vysoké hodnocení 289 253 bodů, takže nebude žádným překvapením, že v praxi si můžete zahrát naprosto libovolnou hru jako je PUBG nebo Fortnite. Jejich vizuální stránku pohání Kirin ve spolupráci s grafickým čipem Mali-G76.
Telefon je u nás k dostání v kombinaci 8 GB RAM a úložištěm 256 GB. To je už docela slušná porce místa, takže ani nezamrzí, že zde chybí slot na paměťové karty.
Recenze Honor 20 Pro – Výdrž baterie
Kapacita smartphone baterií se nám každým rokem zvyšuje a letos nejlepší Honor pokořil metu 4 000 mAh. Se zapnutým displejem je výdrž baterie oproti Huawei P30 Pro o něco kratší, než by se dalo očekávat. Na vině bude částečně i rozdílná technologie displeje, ve kterém má OLED jednoduše navrch. Při běžném používání ale není problém s telefonem dosáhnout 2 dnů bez nabíječky. Pěkné srovnání výdrže telefonů si můžete prohlédnout na GSM Arena, kde Honor 20 Pro získal vynikající hodnocení 104h.
Ani letos jsme se bohužel nedočkali bezdrátového nabíjení a dost pochybuji, že se to někdy změní. Honor 20 Pro ale můžeme nabíjet pomocí rychlé 22,5W nabíječky atakující přibližně polovinu kapacity baterie během 30 minut nabíjení. I tato hodnota je u P30 Pro lepší, kdy za stejný čas telefon ukáže až 75 % baterie, ale přesto jde o báječnou rychlost.
Honor 20 Pro – fotoaparát
Hlavní fotoaparát sestává ze čtyř objektivů, přičemž hlavním snímačem je Sony IMX 586 s technologií Quad Bayer. Díky tomu fotí ve 4× vyšším rozlišení 48 Mpx, přičemž na výstupu můžeme očekávat ostřejší 12Mpx snímky s vyšším dynamickým rozsahem a redukovaným šumem. Celkový výčet objektivů vypadá následovně:
- Hlavní snímač Sony IMX 586 o rozlišení 48 Mpx s optickou stabilizací (OIS).
- Teleobjektiv o rozlišení 8 Mpx (f/2,4) s trojnásobným optickým zoomem.
- Širokoúhlý objektiv o rozlišení 16 Mpx (f/2,2) bez OIS a autofokusu.
- Makro objektiv o rozlišení 2 Mpx (f/2,4) a pevným fokusem na vzdálenost 4 cm.
Honor k tomu navrch přidává laserový autofokus, který ale funguje pouze ve vzdálenosti 1-2 m. Selfie kamera v průstřelu displeje má pak rozlišení 32 Mpx (f/2,0).
Recenze Honor 20 Pro – Software
Operační systém Android 9.0 Pie přichází s nadstavbou Magic UI 2.1 a je téměř identický jako měl Honor View 20.
Telefon lze ovládat buď pomocí klasické trojice softwarových tlačítek nebo pomocí gest. Tažením zespodu se dostanete na úvodní obrazovku a tažení společně s podržením vyvolá výpis posledních spuštěných aplikací.
U telefonů Honor se dá nastavit, resp. snížit rozlišení displeje a nejinak je tomu i zde. Myslím ale, že tuto funkci využije naprosté minimum uživatelů, úspora energie je navíc minimální a projeví se spíše jen během hraní náročnějších her. Výchozí nastavení „Chytré rozlišení“, které se přizpůsobí různým situacím, se proto zdá jako nejrozumnější volba.
Komu se nezamlouvá průstřel v displeji, může jej v nastavení skrýt. I tato možnost pravděpodobně mnoho lidí neosloví, jelikož spočívá v překrytí horní části displeje tenkým černým proužkem, ve kterém se selfie kamera skryje. Se stejnou funkcí jsme se mohli setkat už u modelu Honor View 20.
Co se nám líbí
- Vynikající fotoaparát
- Relativně nízká cena a vynikající poměr cena/výkon
- Rychlá a spolehlivá čtečka otisků
- Velký displej s živými barvami
- Povedený, téměř bezrámečkový design
Co by se dalo zlepšit
- Nemá sluchátkový jack
- Nemá bezdrátové nabíjení
- Nemá zvýšenou odolnost
- Makro objektiv není významným přínosem
Závěr
Honoru 20 Pro při jeho ceně není moc co vytýkat. Ano, absence sluchátkového jacku nebo slotu pro paměťové karty může některé zájemce odradit. Nicméně už součástí balení je redukce z USB-C na 3,5mm jack a interní paměť 256 GB by mohla bohatě pokrýt potřeby většiny uživatelů. Bezdrátové nabíjení by také mohlo chybět minimu lidí, zejména když je možné telefon nabíjet velice svižně pomocí rychlonabíječky.
Ne – důvod, proč si většina lidí pořídí Honor 20 Pro, jsou krásné detailní snímky, u nichž umělá inteligence dokáže vylepšit libovolnou scénu tak, že je bude každý na Instagramu obdivovat. Oproti ostatním vlajkovým lodím na nich navíc ušetří přes deset tisíc korun, takže proč si dělat hlavu z toho, že telefon nemá zvýšenou odolnost proti vodě.
Ačkoliv bude chipset na podzim překonán, uvnitř tepe aktuálně ten nejrychlejší, co Honor (Huawei) má, s velkou pamětí RAM a vysokokapacitní baterií s výdrží 2 dny. Celé je to navíc zabaleno do pěkného designu s kvalitním dílenským zpracováním a cenou nižší, než většina lidí za jeden z nejlepších fotomobilů předpokládala.
Honor 20 Pro můžete koupit např. na Alza.cz
Zkontrolovat cenu
Zdeněk
4. 12. 2022, 07:50
Dá se využít SIM s 5G. Bude taky pracovat?